מהי תכלת

פורסם ע"י Baruch Sterman בתאריך

התכלת המקראית – הצבע המוערך ביותר

התכלת הייתה בעת העתיקה אחת הסחורות המבוקשות ביותר. בכל אזור המזרח הקרוב והים התיכון, אריגי התכלת שימשו למלבוש עבור מלכים, שליטים, מצביאים וכהנים, ובכך ייצגו סמל, מעמד ועושר. בתנ"ך, לתכלת היה תפקיד מרכזי במקדש ובבגדי הכהן הגדול, ובחיי היום יום של כל יהודי, בפתילי הציצית שהוטלו בבגד בן ארבע כנפות, כפי שציווה מלך מלכי המלכים, הקב"ה, לעם אותו בחר מכל העמים.

אבדן התכלת

סיבות רבות הובילו להיעלמות התכלת כבר לפני כ-1,300 שנה, חלקן ידועות לנו וחלקן נותרו אבודות במסתרי ההיסטוריה. לא רק התכלת וחכמת הצביעה נעלמו, גם החילזון שממנו הפיקו את התכלת הפך לאגדה מסתורית. המשכיות החיים היהודיים, והרצון לנסות לקיים את מצוות הציצית, הביאו למציאות של ציצית חסרה בשלמותה בעלת פתילים לבנים בלבד.

הגילוי מחדש

הכמיהה לשוב ולקיים את מצוות התכלת בציצית הייתה גדולה, ורבנים חשובים עסקו בדבר, בראשם האדמו"ר גרשון חנוך ליינר מראדזין זצ"ל, וכן הרב יצחק אייזק הלוי הרצוג זצ"ל, רבה הראשי הראשון של מדינת ישראל, אשר הקדישו זמן רב ומאמץ עילאי לחקר התכלת ופתרון תעלומתה. במהלך עשרות שנות המחקר שחלפו מאז, חשפו רבנים, מדענים וארכיאולוגים, מקורות ועדויות ארכיאולוגיות ומדעיות רבות, אשר הובילו לזיהוי
המוחלט של החילזון ארגמון קהה קוצים, כמקור של צבע התכלת העתיק.

חידושה של המצווה

תחייתה של המצווה, וההזדמנות שניתנה לכל יהודי להטיל תכלת בציצית, ריגשה
יהודים בכל קצוות תבל, ורבים מהם זוכים לקיים מצווה זו, ולקיים בפועל את
"וראיתם אותו..." באחזם את פתילי התכלת בקריאת שמע, יום יום


שתף את הפוסט



הפוסט הבא →