קשירת ציצית בתכלת

פורסם ע"י Baruch Sterman בתאריך

הנושאים ההלכתיים הכרוכים בקשירת ציצית עם תכלת הם מורכבים, וההנחיות שנתן התלמוד דלילות ומבלבלות במקצת. מצב זה מוביל לדעות ושיטות רבות הנוגעים כמעט לכל היבט -  מאופי החוטים, ועד לכריכות וקשרים המרכיבים את הציצית עם תכלת.

השאלה הראשונה היא מה היחס בין תכלת ללבן ב-8 החוטים התלויים בכל כנף מארבע הכנפות. הרמב"ם אומר ש -1 מתוך 8 צריך להיות בצבע תכלת, הראב"ד אומר שנדרשים 2, ואילו רש"י ותוספות אומרים: 4.

מלבד זאת מתעוררת שאלת החוליות: האם הן מורכבות מ-3 כריכות, 7 כריכות או אולי דווקא 13? בנוסף נידונה השאלה כמה חוליות יש לכרוך ובאיזה צבע הן צריכות להיות: לבן או תכלת? ולבסוף, השאלה איך מפרידים בין אותן החוליות: בעזרת קשרים או באמצעות רווחים?

מכיוון שבמשך 1,300 השנים האחרונות מצוות התכלת לא יושמה בפועל, ההלכה לא התאחדה סביב דעה אחת או שתיים. בדורנו, עם חזרתה של התכלת, השאלות הללו עברו מהתחום התיאורטי לתחום ההלכה למעשה ועוררו דיונים סוערים בבית המדרש, ונכתבו עליהן מאמרים והושמעו שיעורים ברחבי העולם. כמה נפלא לחוות את שבעים הפנים של התורה, כשכל דעה משקפת את דברי תורתנו הקדושה והנצחית.

אלו ואלו דברי אלוקים חיים

השיטות הפופולריות ביותר הן השיטות המוצגות בדפי המוצר "טלית קטן" ו"טלית גדול". אם לא תמצאו שם את השיטה המבוקש, ניתן למצוא את כל האפשרויות זמינות על ידי לחיצה על "הזמנות בהתאמה אישית" בתפריט "מוצרים".

כדי ללמוד יותר על נושאים אלו, עיינו בדף קשירה - הסבר והדרכה באתר שלנו.

שתף את הפוסט← הפוסט הקודם